Buvol kaferskýVelká pětka neboli Big Five, je známé sousloví a snad každý, kdo se o Afriku zajímá tyhle slova už slyšel. Ne všichni už ale ví, co tato slova znamenají.

Tuhle frázi si vymysleli lidé, kteří si říkali white hunters - bílí lovci. Byli to lidé, kteří jezdili do Afriky zabíjet zvířata z různých důvodů. Bohužel tato odporná tradice přetrvala až do dnešních dnů. Ještě horší je to, že se stále víc rozšiřuje a stala se moderní zálibou dnešních znuděných tvorů, kteří si říkají lidé. Tato lidská zábava je jednou z nejodpornějších lidských vlastností, kterými náš druh oplývá v hojné míře. Tyto hovada zabíjí pouze pro zábavu nebo proto, aby se mohli měřit s podobně postiženými jedinci, kteří mají v tomto ohledu přibližně stejnou inteligenci, která sotva dosahuje inteligence těžce dementního neandrtálce a to zejména z toho důvodu, že tito lidé samozřejmě zabíjí co největší a nejvzácnější zvířata, která na celém světě, tedy nejen v Africe, můžeme najít. Mají totiž potřebu soutěžit s ostatními, podobně postiženými dementy o velikost trofeje.

lev lev - zabitý dementy kvůli zábavě

Co to tedy velká pětka neboli Big Five vlastně je?

White hunters takto pojmenovávali pět zvířat z Afriky, které je podle jejich názoru nejobtížnější ulovit při pěším lovu. Zvířata, která do tohoto "seznamu" zařadili, patří opravdu mezi nebezpečná, ovšem zejména pro lidi, kteří se k nim nechovají tak jak by měli. Jedná se o lva, levharta, buvola kaferského, nosorožce (více ceněný byl nosorožec dvourohý) a samozřejmě slona. Jestli trošku znáte chování a povahy těchto zvířat, je vám jasné, proč byla tato zvířata vybrána a naopak proč chybí například žirafa.

Někteří lidé mylně rozšiřují názor, že Big Five jsou velká africká zvířata. Není to pravda, protože to by mohli zařadit například i žirafu a jak vidíte, tak ta v seznamu chybí. Chybí proto, protože to není zvíře, které by bylo obtížné ulovit, což ostatně při dnešní jasné lovcově převaze nebývá problém u žádného zvířete, ale žirafa se v podstatě ani nebrání a lovce nenapadá. Buvol kaferský je ale člověku nebezpečný i živý, natož postřelený, takže proto byl zařazen. Ze stejných důvodů tyhle hovada preferují/rovala nosorožce dvourohého, který je agresivnější a nervóznější, než jeho bratranec nosorožec tuponosý. I na těchto pár příkladech můžete vidět, co jsou tito zabijáci vlastně za „lidi“.

levhart levhart zabitý pro zábavu

Většina turistů nebo návštěvníků Afriky je zmatená a neví, co znamená Big Five. Všichni se za ní honí, ať už se jedná o cestovní kanceláře nebo o průvodce apod., ale v Africe zatím žije velké množství jiných a neméně zajímavých druhů zvířat, kterých si skoro nikdo nevšímá a která jsou přesto velice zajímavá.

 

sloní samec, Botswana Slon zabitý lukem, opět pouze pro zábavu...

Na několika fotkách jste měli možnost vidět rozdíl mezi živým zvířetem a zvířetem zabitým pro zábavu. Sami jste mohli porovnat co je pro přírodu přínosnější. Stejný rozdíl je i ve významu sousloví Big Five neboli Velká pětka, který dnes používají turisté i lovci zároveň, přestože není na první pohled patrný. V jednom ohledu jsou tito „lovci“ horší než pytláci. Vybírají si totiž největší samce s největšími trofejemi.

Závěrem tedy zbývá pouze konstatovat, že Velká pětka neboli Big Five by v původním slova smyslu měl být dnes už přežitý termín. Bohužel ale díky stále většímu počtu lidí, kteří v Africe pouze zabíjí, je zatahován i do světa turistiky a milovníků zvířat, kteří ovšem většinou ani netuší, za jakých okolností vlastně vznikl a co znamená. My, kteří máme Afriku a její zvířata rádi, bychom měli udělat vše proto, aby se tato otřesná záliba zakázala.

Spolupracujeme například s