21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

stop trophy huntingCanned hunting neboli falešný (předstíraný, připravený, umělý) lov, je způsob lovu zvířat, chovaných v zajetí na malém oploceném prostoru - "v konzervě", ve kterém se bez naděje na útěk i loví. Tento způsob lovu se provozuje zejména na farmách v jižní Africe (zejména JAR a Zambie). Nejen Češi, kteří takto do Afriky jezdí zabíjet, zabíjí v drtivé většině právě tyto "ochočené" lvy.

Lži a dezinformace turistům…

Tyto farmy se velice rády laické veřejnosti představují jako ochránci přírody a tvrdí turistům, že zvířata jsou chována tak, aby mohla být později vypuštěna do volné přírody. To je jasná dezinformace. Predátoři, kteří se narodili v zajetí a byli odchováni lidskou rukou, dnes již nemohou být "jen tak", úspěšně vypuštěni do volné přírody. Více než 160 farem v JAR chová lvy pro tento způsob lovu. Za posledních 6 let vzrostl počet takto chovaných lvů o cca 250%. Lvi jsou obvykle vychováni rukou člověka a jsou na něj zvyklí. Mnoho z mladých zvířat prvně "slouží" jako turistická atrakce. Návštěvníci si můžou prohlédnout jejich ohradu, mohou si je pohladit, fotografovat se s nimi a jít s nimi na procházku. Za návštěvu těchto farem platí a často ani netuší, že svými penězi podporují toto ohavné vraždění lvů.

Lvi jsou často mrzačeni, když je "lovcům" doporučováno aby stříleli na lopatky nebo na tělo, aby si střelbou na hlavu neponičili trofej.

 

Chcete zabít tygra v Africe?

Lvi a mláďata na těchto videích jsou již předem odsouzeni k smrti. Pro někoho je zabíjení lvů již příliš všední, proto se odchovávají i mláďata tygrů, která jsou pak také nabízena k odstřelu.

… a dobrovolníkům

Dobrovolníci z celého světa jsou lákáni, aby pracovali na farmách a pomáhali s chovem lvů. Často zaplatí spoustu peněz za svůj cca 6 týdenní pobyt v tzv. „záchranné stanici“ nebo „rezervaci zvířat“. Tyto nabídky ale nemají s ochranou zvířat vůbec nic společného. Ano, čtete dobře, lidé si sami svými penězi platí tu možnost "pracovat" na těchto farmách. Lvi na těchto farmách trpí. Takže každý, kdo dělá tuhle práci, by si měl uvědomit, že svými penězi podporuje tento odporný průmysl. Ve skutečnosti dobrovolníci vlastními penězi podporují vraždění lvů...

Nenavštěvujte také žádné farmy nebo rezervace, kde Vám nabízí procházky se lvy. Ve většině případů se opět jedná o farmy (firmy), které později nabízí zvířata k odstřelu.

{gallery}images/stories/trofeje/cubs_pett_walk{/gallery}

 

Zrozeni pro lov a zabíjení

Ve věku 4 - 7 let jsou lvi staří natolik, aby se stali trofejemi, a jsou lovcům nabízeni jako cíle. Tito lvi logicky nemají před lidmi strach. Kvůli lovu jsou někdy lákáni na návnadu nebo jsou dokonce pod sedativy s drogami (lovec o tomto někdy nebývá informován).

Lvi čekající na smrt, která přichází pouze proto, aby se někdo jiný mohl pobavit a zastřílet si.

Lvi čekající na smrt, která přichází pouze proto, aby se někdo jiný mohl pobavit a zastřílet si.

Střelba na oploceném pozemku jim nedává žádnou šanci na útěk. Většina lvů je lovcům předhozena jako na stříbrném podnose přímo pod nos. Někdy jsou lvi odváženi do „divočiny“ aby se v „lovci“ vyvolal pocit skutečného „lovu“…

 

Lovci trofejí - zejména z Evropy a USA - často platí více jak 50 000 euro za lvího samce s krásnou hřívou. Poslední dobou jsou nejvíce ceněni lvi s výraznou a tmavou hřívou - jen proto, že jich v Africe již moc nezbývá a jsou stále vzácnější... Jednoduše čím větší a vzácnější trofej, tím víc se za ni zaplatí. Samice mohou být zastřeleny jen za 5.000 euro nebo i méně! K zabíjení jsou nabízena i lvíčata!

Budoucnost lvů v Africe je smutná a krvavá

Mnoho lovců nemá lovecký lístek ani lovecké zkušenosti a dokonce nemusí ani umět střílet. Bohužel to není nutné. To vede k tomu, že lvi jsou často zabiti na několikátý výstřel a umírají týráni několika výstřely do různých částí těla. Tento druh lovu je "koníčkem" pro bohaté menšiny z bohatých průmyslových zemí. Z hlediska ochrany zvířat je tento lov hluboce neetický, velmi krutý a zcela nepřijatelný (dokonce je tak označován i některými loveckými skupinami). Podle odhadů bylo v JAR v roce 2008 tímto zbabělým způsobem zastřeleno více než 1000 lvů. V současné době je v JAR chováno v zajetí pro tento způsob lovu přibližně 4500 - 8000 lvů – to je více než kdykoli předtím.

 

Bohužel i některé ZOO se zbavují svých přebytečných lvů tak, že je odprodají těmto firmám, které je prodají lovcům trofejí, jak se můžete dočíst například v článku zde.

Canned hunting - utrpení zvířat začíná krátce po narození!

  • Odebírání lvíčat od matky - často jen tři dny po jejich narození - má fatální následky: odstavení mláďat od mateřského mléka způsobuje jejich podvýživu, vede k deformacím kostí, dýchacím a zažívacím problémům, problémům se štítnou žlázou, nedostatku vápníku a mnoha dalším onemocněním.
  • Když jsou lvíčata odebrána, samice jsou připraveny hned zabřeznout znovu a jsou okamžitě oplodněny. Jsou zneužívány jako "porodní stroje“ a jsou vystaveny neustálým traumatům ze ztráty mláďat. Ve volné přírodě lvice odchovávají mláďata přibližně každé dva roky. Na chovných farmách by měly porodit dvakrát ročně. Po 2 letech jsou lvice zcela vyčerpané a extrémně slabé.
  • Odchování zvířat člověkem, povolující turistům chovat se ke zvířatům jako k mazlíčkům, jejich udržování v nevhodných podmínkách a nepřirozených skupinách, způsobuje neustálý stres a problémy v chování těchto zvířat.

 

Zdroje v AJ zde nebo zde.


Zde je nutné říct, že by neměla být zakázána pouze tahle odporná a zbabělá zábava, protože většina zvířat, která tihle dementi zabíjí je ohrožena vyhubením, ale měl by být zakázán celý tenhle odporný průmysl, kde se vydělávají peníze jenom tím, že zvíře zemře pouze proto, aby se nějaký slaboduchý jedinec pochlubil před jemu podobnými individui. Největší hanba padá na ty firmy, kteří dělají jak fotosafari, tak i tyhle zrůdnosti, protože z jejich činnosti je jasně vidět, že jim jde pouze o peníze.

Dnes se již naštěstí stále častěji začíná prosazovat myšlenka, že pro ochranu přírody je ekonomicky výhodnější ekoturistika nebo fotosafari, které do této oblasti patří. I kdyby na to lidé přišli opět jen díky penězům, pro zvířata to bude mít spousty výhod. Je logické, že vražděním zvířat poslední zbytky přežívajících zvířat nemůžeme ochránit.

Spolupracujeme například s