Lev je jedno z nejznámějších, nejcharizmatičtějších, ale také jedno z nejohroženějších afrických zvířat. Přestože je často označován jako král zvířat, tak se k němu jako ke králi a vládci savany nechováme. Je vysoce pravděpodobné, že v brzké době bude lev v přírodě vyhuben.
Lvů totiž v Africe nežije zdaleka tolik, jak si veřejnost myslí. Píšeme to již poněkolikáté, ale je to bohužel pravda. Divák je totiž klamán různými dokumentárními filmy, kde se zdá, že nejen lvů je v Africe dostatek. Opak je ovšem pravdou. Na grafech i mapkách v článku uvidíte, že lev je opravdu kriticky ohrožen, přestože se odpovědné instituce a organizace snaží dělat mrtvého brouka jakoby se nic nedělo. Mají k tomu svoje důvody - silnou pro loveckou lobby - a bohužel jsou lovci propojeni i s některými vědci, kteří falšují odhady o počtech lvů, jak ukazuje tabulka dole v článku. Dokonce světově známý a uznávaný odborník na lvy Dr. Craig Packer, měl dotován jeho výzkum lvů od Safari Club International (SCI) - jedné z největších loveckých organizací. Pak se není čemu divit, že se čísla poslouchají jako na povel...
Počty lvů v Africe
Za posledních cca 50 let, jsme stihli snížit stavy lvů o nějakých 95%. Celé lví populace jsme zdecimovali z přibližně 450 000 zvířat na dnešní počet kolem 20 000. Stav, ve kterém se lvi (a nejenom lvi) nachází je kritický. Například počet lvů senegalských se ve volné přírodě v Senegalu odhaduje na několik desítek kusů (20 - 50 zvířat?). V roce 1900 žilo podle odhadů kolem 1 milionu lvů, ale odhady se v tomto velmi různí.
Lvi jsou vyhubeni již ve 26 afrických zemích. Podle Panthera conservation group, může pouze 7 zemí - Botswana, Etiopie, Keňa, Jižní Afrika, Tanzanie, Zambie a Zimbabwe - říct, že mají více než 1000 lvů.
Podle organizace LionAid, se kterou spolupracujeme, dnes žije v celé Africe cca 15 244 divokých lvů a pouze 5 zemí může říct, že má více jak 1000 lvů. Patří mezi ně Botswana, JAR, Keňa, Tanzanie a Zimbabwe. Unikátní a geneticky odlišní lvi ze západní a střední Afriky, jsou v podstatě vyhubeni. LionAid dále říká, že lvi jsou vyhubeni v 25 státech Afriky (leden 2013).
Na těchto několika mapkách můžete vidět, jak ničivý vliv má člověk na divoká zvířata. Mapky pochází z různých zdrojů, proto se mírně liší.
Kdo má radši grafy, může se podívat zejména také na graf, kde je vidět, jaký vliv má trofejní lov na stavy lvů. Odhady počtu dospělých samců se liší, proto v prvních grafech najdete nižší stavy a druhý graf bude vycházet z vyšších, ale pravděpodobně nereálných stavů.
Tyto grafy vychází z toho, že v Africe zbývá ještě 5000 dospělých lvích samců. Mnozí z vědců již těmto číslům nevěří a přiklání se k číslům z prvního grafu, ale i kdyby jsme vycházeli z počtu 5000, tak jena grafech krásně vidět, jak devastující účinky na lví populaci má lov kvůli trofejím.
Z grafů je krásně vidět, že člověk lvy nejen ohrožuje, ale také je dostal do stavu, kdy je ohrožen celý zvířecí druh. Všem je snad jasné, že se zabíjí samci. O lvice není z pochopitelných důvodů tak velký zájem, přesto se zabíjí i lvice. Co těchto cca 814 mrtvol udělá s populací lvů? V Africe žije v dnešní době kolem 20 tisíc lvů. Podle některých odhadů jsou ale jejich počty mnohem nižší a nedosahují ani 12 000 a stále více lidí se přiklání k nižšímu číslu. Zhruba před 50 roky jich žilo ještě kolem 450 tisíc. Úbytek je obrovský. Každým rokem je v Africe povolen legální odstřel cca 814 lvů (dle statistiky CITES se do tohoto počtu nezapočítávají lvi, kteří jsou zabiti místními lidmi a počítají se pouze lvi, kteří byli exportováni z Afriky). Když si spočítáte, že z celkového počtu asi 20 000 lvů je přibližně 15 - 25%, tedy pouze 3000 - 5000 samců, tak tito dementní jedinci v lidské kůži zabijí přibližně 13,3 - 22,16 % z populace lvích samců ročně.
V současné době nejsou největším zabijákem lvů domorodci, jak se často zveřejňuje v médiích. Například ve vých. Africe zabíjí maximálně "pouze" několik desítek lvů. Jednoznačně největší hrozbou pro lvy jsou lovci trofejí, kteří podle záznamů CITES zabijí ročně cca 665 lvů (v roce 2013 již 814 lvů). Lví druh míří k zániku a lovy jsou hrozbou, která může být okamžitě zastavena.
Jak dlouho to ještě lví populace budou schopny snášet? Kdo zná lvy, tak ví, že těch zhruba 665 zabitých lvů není konečné číslo, protože pokud se zabije vůdčí samec od smečky, následuje další zabíjení, které mají tentokrát na svědomí samotní lvi. Když smečku přebírá nový samec, skoro vždycky zabije všechna nedospělá mláďata a někdy také lvice, které svoje mláďata brání. Takže za jedním zabitým lvem, kterého zastřelí "lovec", se může skrývat dalších 5 nebo třeba i 10 dalších mrtvých lvů/lvíčat. Pokud to takto půjde dál, tak do 10-20 let lvi v Africe vyhynou a zbyde pár zvířat v parcích a na farmách. Jakoby nestačilo, že zvířatům velmi rychle zabíráme jejich biotopy.
Mezi roky 1999 až 2008 bylo lovci trofejí zabito 5663 lvů a z toho 64% bylo posláno do USA. USA je také zatím největší světový importér částí lvích těl (lebky, drápy, kůže, zuby atd.).
Lví volání o pomoc
Lví řev se nese africkou savanou na velké vzdálenosti už po staletí a je jen na nás, jestli nás při cestách po Africe bude budit mohutný lví řev nebo zvuky strojů, lidí a dobytka. Proč musí lev tak řvát abychom ho vnímali? Je vůbec možné, že i přes ohromující řev neslyšíme jeho zoufalý tón? Musíme opravdu všechno zničit, abychom si uvědomili, že bez toho nemůžeme žít? Každý z nás může africkým zvířatům pomoct. Jeden člověk který něco dělá, je pro svět prospěšnější, než 1000 lidí, kteří si o tom jen čtou. Ano, jsou to spousty otázek, ale pokud Vás alespoň jedna z nich přinutila k zamyšlení, tento web splnil svůj účel.
Hrozby
- lov kvůli trofejím (kůže, lebky)
- lov kvůli trofejím (zuby, drápy), domorodé kmeny používají zuby nebo drápy jako amulety, v Číně se používají jako doplněk při výrobě vína atd.
- maso lvů se začína prodávat v některých restauracích jako exotická specialita, v USA se z nich dělají hamburgery (prý se jedná o lvy z odchovů)
- fragmentace a ztráta habitatu a s ním spojený úbytek přirozené kořisti
- pytlačení, otravy, msty domorodců za zabitý dobytek
- lvi mají téměř znemožněm volný pohyb zejména mladých samců mezi smečkami, který je důležitý k udržení životaschopné populace
Pomozte zachránit lvy před vyhubením
Největší a nejsilnější africký predátor, který už od pradávna vzbuzuje v člověku silné emoce, je nyní díky lidem v obtížné situaci a bojuje o přežití. V historii i současnosti byl lidmi jak uctívaný, tak i pronásledovaný. Pro někoho je lev kočkou k pomazlení, pro jiné nemilosrdným zabijákem a pro další je vynikajícím lovcem. Všichni tihle lidé lva z nějakých důvodů obdivují. Existuje ovšem stále větší skupina lidí, pro které je lev pouze další položkou v jejich seznamu. Je pouze cílem jejich zvrácené zábavy a terčem pro jejich moderní zbraně.
O ochranu lvů ve světě se zajímá spousta lidí, přesto jak je vidět, nikdo z nich nedokáže lvy před vyhubením zachránit sám. Jeden z nejlepších kameramanů a znalců africké přírody Dereck Joubert spolu se svojí manželkou Beverly, jsou tvůrci spousty vynikajících dokumentů a fotografií zejména afrických šelem. Většina notoricky známých záběrů pochází z jejich dílny. Jejich poslední film The Last Lions ukazuje lvy v plné kráse, ale Dereck nezapomíná na to, že jsou lvi kriticky ohroženi a je také významným ochráncem těchto krásných šelem. Pokud to myslíte s pomocí lvům vážně, sledujte web. Brzy bychom měli mít velmi zajímavé informace.
Masajové zabíjí do dnešních dnů lvy oštěpem, i když je to zakázané. Někdy zabíjí proto, aby si dokázali odvahu, jindy zase proto, že se snaží pomstít svůj dobytek, který jim lvi napadli. Někdy jsou lvům odebírány "trofeje", dělají to jak Masajové, tak pytláci. Lví drápy a zuby se dobře prodávají v Číně. Jak po tomto ataku člověka lev vypadá, se můžete podívat na těchto fotkách.
Rituální zabíjení lvů pokračuje i dnes. Masajové stále zabíjejí lvy jen proto, aby mohli "vstoupit" do světa dospělých. K tomu potřebují zabít nebezpečné zvíře - nejčastěji lva. Jak vypadá lev zabitý z těchto důvodů vidíte zde.
{gallery}images/stories/lev_masaj{/gallery}
Jiný druh zabíjení lvů můžete vidět na tomto naprosto otřesném videu. Kde by se za střelbu tzv. "na ostro", styděl každý slušný myslivec. Tento způsob lovu zažívá nejen v Africe obrovský boom a šíří se jako rakovina.
Ohrožení a status IUCN:
Panthera leo (Lion)
Status: Vulnerable A2abcd ver 3.1
Populační trend: klesající
V tabulce níž můžete vidět, jak se od sebe liší odhady 2 skupin, které zveřejnily smutná, ale již delší dobu známá čísla. Jedná se o odhady z let 2002 a 2004. Stavy lvů od té doby klesají. Pozn. Chardonnet pracuje pro loveckou lobby, proto čísla nadhodnocuje, aby bylo možné tvrdit, že lvů je dostatek a že mohou být loveni. Naštěstí je jeho odhad již staršího data a dnes máme k dipsozici přesnější data od lidí, kteří nejsou spojeni s tímto odporným průmyslem.
V této tabulce můžete vidět jak moc se od sebe liší odhady žijících lvů v Africe. Ph. Chardonnet je známý tím, že stavy lvů uměle nadhodnocoval, protože je spojen s vlivnými skupinami lovců.