GorilaCo znamená bushmeat? Je to termín, kterým se dříve popisoval lov divokých zvířat, která byla lovena pro potravu - tzv."maso z pralesa". Dnes slovo nabylo nového významu a termín je používán jak pro komerční lov divokých zvířat, tak také pro obchod s masem, které se získává většinou z nelegálně zabitých zvířat v Africe, Asii, ale třeba i v Americe.

Opět jako v případě trofejních lovů, se jedná o velmi výnosný obchod. Bushmeat je v Africe obrovským problémem pro všechna zvířata, ale také pro lidi. Lidé totiž ulovená zvířata pojídají. Pokud je zvíře nemocné, může na člověka přenést některé druhy chorob (ebola, HIV/AIDS, SIV, atd.). 

 Jsou zabíjeny i gorily a jiní lidoopi 

Lidé zabíjí antilopy, ptáky, hlodavce, ale také vzácné primáty jako třeba gorily, šimpanze nebo z menších druhů třeba guerézy. Velcí lidoopi prý ale představují pouze 1% z celkového trhu. 

Dříve se předpokládalo, že bushmeat je problémem pouze v Africe. Bohužel dnes je již prokázáno, že maso ze zabitých zvířat se vozí do luxusních restaurací například v Evropě, kde lidé ochotně platí desetinásobky ceny, za kterou nakoupil překupník v Africe. Odhaduje se, že jen v Africe skončí jako "bushmeat" více jak 500 tun masa z ulovených zvířat ročně. Jen přes pařížské letiště "Charles de Gaulle Airport" je každým rokem podle odhadů propašováno kolem 270 tun bushmeatu. Zdroj v AJ.

Šimpanzí ruce Hlavy primátů  

Mezi oblasti, které patří mezi největší dodavatele bushmeatu v Africe patří zejména střední a západní Afrika, konkrétně Dem. rep. Kongo, Kamerun, Středoafrická rep., Gabon atd.
Bushmeat je také velmi politizován.

Gorilí ruka  Lví kůže 

 

V roce 2000 EAZA zorganizovala první kampaň proti bushmeatu.

Výsledky kampaně

  • Do kampaně se zapojilo 149 institucí z 25 zemí
  • Petici proti zabíjení zvířat v rovníkové Africe podepsalo 1,9 milionu návštěvníků zoologických zahrad
  • Listiny s podpisy byly 6. 11. 2001 při dvouhodinovém sezení předány poslancům parlamentu Evropské unie
  • Finanční sbírka vynesla 150 000 Euro, z nichž byly financovány záchranné projekty

Šimpanz a gorila Takto se pašují například papoušci žako.

Nakonec pár videí, kde se můžete o problematice bushmeatu dozvědět víc.

 

 

 

Spolupracujeme například s