Nedávné zprávy ukazují, že stavy volně žijících živočichů v okolí Amboseli v jižní Keni klesly o 60 - 70% a to zejména kvůli velkému suchu, kdy volně žijící zvířata logicky trpěla nedostatkem vody. Podle vládních údajů přišla Keňa i přes zákaz lovu zvěře od roku 1977, o více jak 60% velkých, volně žijících živočichů.
Ochránci přírody říkají, že další hrozbou zůstává pytlačení, které má silně vzrůstající tendenci v celé Africe a je jedno, jestli se bavíme o pytlačení kvůli masu – tzv. bushmeatu nebo o zabíjení kvůli částem zvířecích těl (slonovina, nosorožčí rohy atd.).
Podle leteckých průzkumů klesl počet pakoní v Amboseli asi o 83%, z 18 538 zvířat v roce 2007 na 3098 v roce 2010. Počet zeber se za stejné období snížil o cca 71%, z 15 328 zvířat na 4432.
Když uvážíme, že tahle kritická čísla, kdy se stavy býložravců snížily za pár let o více jak 2/3, týkají nejznámějších a nejvíc hlídaných parků Afriky, nabízí se nutně další otázka: "Jak to vypadá v ostatních, a ne tak veřejně známých parcích Afriky, které nemají to štěstí a nejsou pod veřejným dohledem a nedělají se v nich pravidelné výzkumy?" Odpověď si asi každý domyslíte sám...
Umírající lev, který sežral otráveného hrocha.
Park Amboseli patří mezi navštěvované turistické atrakce zejména díky jeho poloze. Byla by škoda, pokud by přišel o jedno ze svých největších lákadel, kterým lvi bez pochyby jsou.
Aspoň 20 lvů z populace čítající 45 zvířat bylo zabito. To je to, co víme. Poslední sčítání lvů ukázalo jen 10 lvů.
Vlády východní Afriky jsou velmi ostýchavé a váhavé ohledně těchto špatných zpráv. Tohle poškozuje dobré jméno Keni a potencionálně to také může odradit turisty. Turistický ruch je totiž jedním z nejlukrativnějších odvětví v regionu. Ale tyhle vlády by se neměli stydět za pravdu, měli by se probudit a něco začít dělat.
Na tomto videu můžete vidět lva otráveného Furadanem.
Další video o lvech, kteří mají tu smůlu, že se narodili v dnešní době.
S prudkým úbytkem přirozené kořisti lvi začali útočit na dobytek a Masajové jim to oplácejí (přitom například v okolí parku Masai Mara vzrostl počet dobytka o více než 1100%). Zabíjejí lvy oštěpy nebo je tráví za pomoci jedu. Tento jed je insekticid a jmenuje se Furadan (karbofuran, popis viz konec článku).
Je levný, vysoce účinný a bez zápachu (lvi necítí chuť jedu v mase). Používání tohoto jedu má samozřejmě ničivé účinky i na ostatní zvířata. Například na mrchožrouty, kteří žerou otrávené a mrtvé lvy anebo návnady, které jsou líčeny na lvy.
Jed je vyráběn v USA. Tamní Agentura ochrany životního prostředí zakázala výrobek jako nebezpečný pro uživatele, spotřebitele a volně žijící zvířata. Výrobek je také zakázán v Kanadě a EU. Výrobce jedu ale pokračuje v jeho prodeji v zemích třetího světa. Paula Kahumbu docílila zákazu dovozu tohoto jedu do Keni a výrobce vykupuje jed zpět, ale zásoby jsou bohužel stále vysoké.
Modré kuličky na těle lva, jsou zbytky Furadanu.
Co je to Karbofuran neboli Furadan?
Pro více informací klikněte na obrázek