Po zabití Cecila se vynořilo a prodralo na světlo několik věcí, které dříve nebyly vidět. Takže člověk, který se do hloubky o problematiku trofejního lovu nezajímal, se o tom nemohl dozvědět. Nyní, když se začalo do smradlavého klubka lovců trofejí a provozovatelů tohoto odporného hobby trošku šťourat, tak na povrch vylezlo trošku víc smradu, než bývalo obvyklé. Znáte to, když se šťourá do ho.na, tak smrdí pořád víc. Více o Cecilově zabití ve starším článku zde.
Zabití Cecila bylo zbabělé, neetické a nemorální, ale Cecil je jen jeden z tisíce lovci zabitých lvů, protože v Africe je každým rokem zabito přes 1000 lvů jen kvůli trofejím. Víme o lvech, kteří umírali mnohem horší smrtí, například když byli zabiti až 13. výstřelem. Nesmíme také zapomínat na další ohrožená zvířata, která si lovci trofejí vybírají za svůj terč. Patří mezi ně sloni, žirafy, levharti, gepardi, krokodýli, zebry, buvoli, hroši a spousta dalších druhů. Jsou to desetitisíce zvířat ročně, která jsou zabita jen pro pobavení lovců.
Vyšlo najevo, že lov není ochrana
Lev Cecil byl zabit i přesto, že měl na krku GPS obojek a byl účastníkem vědeckého programu. To vše lovci trofejí věděli.
Vědecký výzkum (University of Oxford) dále potvrdil, že lovci trofejí zabili 72% označených lvů v safari oblastech kolem parku Hwange.
Jak reagovali lovci
Lovci trofejí a lovecké skupiny, se vše snažily ihned znovu vracet do starých kolejí. Když se po radách PR agentury začali odvracet od zubaře, co zabil lva Cecila, začali tvrdit, že on je ten zlý, jediná černá vrána, že o ni jsou jiní, že jim jde o ochranu zvířat, o etiku lovu atd. a milého zubaře suspendovali. Udělali z něj obětního beránka. Otázkou zůstává, proč ho z jejich skupiny nevyloučili navždy...
Cecilova smrt ukázala, co jsou lovci trofejí za sebranku, že je to lidský odpad, který nemá v 21. století co pohledávat. Vynesla na světlo světa jejich povahy, ukázala jejich podporovatele a otevřela oči i obyčejným lidem, kteří ani netušili, že tak vzácná zvířata, která jsou chráněna spoustou zákonů, je možné si jen tak, z rozmaru, zabít pro ukojení svého ega.
M. Fialová znovu lhala
a ukázala, že o problematice trofejních lovů neví zhola nic. V tomto článku jsme se mohli pořádně zasmát nad výplody fantazie české zabijačky a „ochranářky“ zvířat M. Fialové, která v krátkém článku opět neuvěřitelně lhala. Následně jsme si mohli položit otázku: „Je opravdu tak hloupá nebo jen nevědomky lže?“. Doufáme, že média již dále nebudou lži a pohádky této lhářky zveřejňovat.
Je neuvěřitelné, že si média ani nezkontrolují, co jim kdo sdělí a hrdě to otisknou. Docela nás zarazil i fakt, že se na názor na zabití lva ptají někoho, kdo dělá to samé. Jen prostě nechápeme, jak se například někdo může ptát pedofila na čin jiného pedofila...
Fialová řekla, že zabití Cecila byla brutální poprava, přitom sama dělá to stejné. Cecila stáhli z kůže a uřezali mu hlavu, to je dle Fialové nechutnost a popírá to etiku lovu. Přitom se sama na svém FB chlubí fotkou lva staženého z kůže, s odřezanými drápy na všech tlapách... viz fotka vlevo
Lovci dále začali znovu vykřikovat jejich stále omílanou lež, totiž, že místní komunity je prý milují, když mají peníze od lovců. Zde je dobré si připomenout čísla od tzv. pro-lovecké ochranářské organizace IUCN, která jasně prokázala vlastní studií, že místním komunitám jde z lovů opravu jen malinký zlomeček. Jde o jednotky procent z toho, co lovec utratí. Lov přináší velké peníze, ale pouze pár lidem, kteří se na něm podílejí.
Mimochodem, Vy, kdo do Afriky jezdíte, už jste například kolem parku Hwange viděli ty nové vilové čtvrti, co si místní postavili za peníze od lovců?
...jak jejich podporovatelé
I v této době, kdy lidmi co zabíjí pro trofeje, opovrhují i malé děti, se najdou individua, která je podporují. Jedním z nich je Donald Trump, u kterého je to vcelku pochopitelné, když brání jeho dva syny, kteří v Africe zabíjeli zvířata a hloupě se nechali fotit například s uřezaným sloním ocasem v ruce. Dalším příznivcem zabíjení je například známý umělec Ted Nugent. Buran, který na protest proti štvanici na zubaře Palmera dokonce „zabil svého Cecila“ – před aférou s Cecilem prostřelil šípem krk svišťovi, kterého asi hodlá sám sníst a vše zveřejnil na svém Facebooku.
Jak reagovaly úřady
Zcela jinak zareagovaly státní úřady a instituce, od kterých se to většinou nečekalo, protože jsou velmi často ovládány loveckou lobby. Možná si ale tyto úřady uvědomily, že veřejnost tento problém bude opravdu sledovat a tak začaly alespoň něco dělat.
The Zimbabwe Parks & Wildlife Authority oznámil, že kvůli incidentu s Cecilem dočasně zakazuje lovy lvů, levhartů a slonů v okolí národního parku Hwange. To vše s okamžitou platností. Zákaz se také týká lovu lukem (aktualizace: Zimbabwe již zákaz odvolalo).
Botswana vyhlásila po zabití lva Cecila zákaz sportovního lovu a dala najevo, že lovci trofejí nebudou vítáni. Vláda Botswany také dále zmínila, že již loni například zakázala vývoz velkých koček do zemí jako je JAR, kde se provozuje tzv. canned hunting – zabíjení zvířat v oploceném prostoru, bez naděje na útěk.
V návaznosti na Cecilovu smrt Valné shromáždění OSN jednomyslně přijalo svoje vůbec první rozhodnutí zaměřené na boj s nezákonným obchodem divoce žijících zvířat. „Myslím si, jako většina lidí na světě, že jsme pobouření tím, co se stalo s tímto ubohým lvem", řekl německý velvyslanec OSN Harald Braun.
Americký US Fish & Wildlife Service začal vyšetřovat Cecilovu smrt.
Někteří EU poslanci opět zvažují návrh zákazu dovozu trofejí do EU, který prosazujeme již několik let.
Profesionální lovec Theo Bronkhorst a majitel pozemku Honest Ndlovu skončili u soudu v Zimbabwe. Soud bude pokračovat 5.8.2015 (aktualizace: soud je přesunut na 28.9. 2015).
Už víme, kdo jsou lovci trofejí (psychopati, sexuální devianti...)
Nebýt Cecila, tak se na světlo světa nedostaly další informace o typu lidí, kteří jezdí zabíjet pro zábavu a kteří mají zabíjení vzácných druhů zvířat jako svoje hobby. Takhle jsme se mohli dozvědět o osobních vlastnostech pana zubaře mnohem víc.
Dozvěděli jsme se, že:
- jeho ordinace byla prošpikována mrtvolami zvířat
- pan zubař již v USA čelil obvinění z nelegálního zabití medvěda, byl kvůli tomu u soudu a odešel s pokutou necelých 3000 dolarů
- pan zubař měl další problémy u soudu kvůli sexuálnímu obtěžování, které vyřešil zaplacením odškodnění ve výši 127000 dolarů
- že manželka zubaře je také lovkyně
- že Palmer kvůli trofejím zabil již minimálně 43 zvířat, zabíjí tedy opakovaně a beze zbytku naplňuje teorii o lovcích trofejí jako o psychopatech a sériových vrazích
Média by mohla konečně přestat glorifikovat úchylácké psychopaty, kteří pro pouhé povyražení zabíjejí mnohem cennější tvory, než jsou pro přírodu oni sami. Konečně i pro neznalé podporovatele tohoto zabíjení se vynořil téměř jednotný profil těchto zabijáků.
Jsou to lidé:
- kterým dělá dobře zabíjení jiných tvorů jen pro zábavu
- lidé, kteří porušují zákony jen kvůli tomu, aby doma mohli mít svoji trofej
- lidé, kteří pravděpodobně mají problémy v sexuálním životě
- lidé, kterým dělá dobře sledovat utrpení jiných
- lidé, kteří musí dokazovat svoji nadřazenost a aroganci tím, že zabíjí nevinná zvířata, nad kterými pak pózují a ukájejí se tak
- lidé, kteří se radují ze smrti jiných
- lidé, kteří se mazlí s mrtvolami (tohle dělají nekrofilní psychopaté)
A jak novináři a další lidé šťárali do vzteklého a smradlavého klubka loveckého průmyslu, vychází najednou na světlo světa další, dříve nevídané informace, které byly známé pouze zarytým odpůrcům trofejních lovů. "Najednou" se objevují další „lovci“, kteří zabíjeli nelegálně a které by v Zimbabwe rádi viděli – například Jan Casimir Seski. Podotýkáme, že Zimbabwe je pouze jedna ze zemí, do které se začalo šťourat a najednou je venku smradu víc, než by nezasvěcený člověk předpokládal.
Kdo je vlastně skutečný ochranář?
Dále jsme se mohli setkat s „ochranářskými organizacemi“, které během krátké doby vybraly na „Cecila“ miliony korun a přitom spousta z nich souhlasí s tzv. udržitelným lovem zvířat a mají tak jednoznačně krev na rukou.
Jedním z nejhorších zjištění pro laickou veřejnost je skutečnost, že univerzita z Oxfordu, která provádí výzkum lvů v Hwange, kterého byl lev Cecil součástí, dostává finance od jednoho z největších loveckých klubů - Dallas Safari Clubu. Bohužel na tuhle mimořádně důležitou informaci jsme v českém tisku nenarazili. Je to jen jeden z dalších důkazů, jak mocné jsou peníze lovecké lobby a že korupce je v tzv. "ochraně přírody", zcela běžná.
Najednou se objevily zprávy, že Cecilův bratr Jericho byl zabit lovci trofejí. Tyto zprávy byly krátce na to vyvráceny a Jericho je na štěstí pro jeho smečku živý.
Ve skutečnosti ale lev Jericho není bratrem Cecila. Cecilův bratr byl totiž zabit samcem jménem Mpofu, kterého po té, v dalším souboji, Cecil velmi vážně zranil a Mpofu asi 2 týdny po souboji s Cecilem zemřel. Teprve pak se Cecil spojil s Jerichem. Podle dostupných informací ze ZCTF, měl mít lev Cecil jen za letošní rok 24 mláďat.
Po Cecilově zabití vzniklo množství peticí a jak už je zvykem, ochranářské organizace se opět nebyly schopny dohodnout a nadšení jednotlivci zakládali svoje petice také. Petice velmi pravděpodobně k ničemu nepovedou, tak jako tomu bylo v minulosti, ale je také docela dobře možné, že „Cecilův efekt“ pohne i s horou. Jedna z peticí totiž získala více jak milion podpisů.
V ČR se k tématu vyjádřil také známý zoolog p. Brandl, který ovšem spíš než jako zoolog milující zvířata, působil jako lovecký agent. Brzy zveřejníme krátkou reakci na jeho vystoupení. Pro případné kritiky jen znovu opakujeme, že se nejedná o žádný boj lidí, co jsou na stejné lodi. Nejsme a nebudeme na stejné lodi s člověkem, který souhlasí se zabíjením zvířat pro zábavu a který je schopen vypustit z úst větu, že lov lvů lze jistě provádět takovým způsobem, aby byl udržitelný.
Brandl tak nepřímo potvrdil, že souhlasí s canned huntingem, kdy jsou zabíjena zvířata, která jsou chována bez možnosti naděje na útěk a která jsou zabíjena a týrána "lovci", kteří nemusí ani umět střílet... Může takhle opravdu přemýšlet zoolog a ochranář nebo tak přemýšlí mozek loveckých agentů a lovců trofejí? Názor si udělejte sami. Rozhovor je na DVTV.
Cecilův efekt
Takže když si to vše sečteme a promyslíme z pohledu člověka, co má rád přírodu, tak zjistíme, že smrt Cecila, která vyústila v tzv. „Cecilův efekt“, kdy se veškerá špína provázející lovecký průmysl, na kterou upozorňuje pár organizací na světě, objevila téměř v jeden okamžik. Cecilova smrt dokázala v krátké době to, co nedokázaly všechny ochranářské organizace na světě za desítky let. Zabití Cecila by mohlo přispět k tomu, že v Africe nebudou umírat další zvířata pro pobavení hlupáků, kteří sice naoko přírodu chrání, ale ve skutečnosti lační po krvi a zabití co nejvzácnějších zvířat, která by si potom mohli doma pověsit na zeď.
Cecilova smrt ukázala co jsou lovci trofejí za sebranku, že je to lidský odpad, který nemá v 21. století co pohledávat. Vynesla na světlo světa jejich povahy, ukázala jejich podporovatele a otevřela oči i obyčejným lidem, kteří ani netušili, že tak vzácná zvířata, která jsou chráněna spoustou zákonů, je možné si jen tak, z rozmaru, zabít pro ukojení svého ega. Je jedno, kdo stojí za medializací Cecila, nebo jde o pouhou souhru okolností, ale nyní je nutné tuto celosvětovou vlnu odporu k lovcům využít k útoku na politiky, protože jen ti mohou téměř s okamžitým efektem zakázat těmto hlupákům zabíjení zvířat pro zábavu. Je to totiž jediná skupina lidí, po jejichž zábavě zůstávají mrtvoly.
Lovecké skupiny musí zabijáka lva Cecila – zubaře Palmera - proklínat.
Foto Cecila - Bryan Orford