Afrika dnes stále víc připomíná Noemovu archu, kdy přežívající zbytky divokých zvířat jsou zcela závislé na tom, jak budou vypadat další plány a chování člověka, největšího zabijáka všech dob, který se kdy na této planetě objevil. Záleží jen na nás, která zvířata necháme nastoupit a která zanecháme vlastnímu osudu. Otázkou zůstává, jestli není pro některá zvířata lepší tuhle na tuhle plavbu vůbec nenastoupit. Činnost člověka v mnohém připomíná neléčitelný vir, který se také často nezadržitelně šíří všemi směry.
Quo Vadis, Afriko?
Položili jste si někdy otázku, jak bude vypadat Afrika za 10 nebo 20 let? Kolik druhů zvířat přežije a naopak kolik za těch pár desítek let dokážeme vyhubit? O kolik miliard se zvýší lidská populace? Pro lidi, kteří mají rádi Africkou přírodu a její zvířata nevěstí budoucnost nic dobrého a pozitivního. Úbytek zvířat v mnoha částech Afriky a bohužel zejména v mnoha parcích je obrovský, kritický a alarmující. Dnešní parky a rezervace už z daleka nepředstavují pro zvířata jistotu přežití a už vůbec ne svatyni. Pytláci a domorodci s dobytkem se dostanou všude. Většina parků není oplocena a jak lidé, tak zvířata mají možnost překračovat hranice chráněných území oběma směry a také tak činí.
Ukážu vám pár příkladů z nejznámějších afrických parků. Musíte si uvědomit, že čísla, která uvidíte, pochází z nejznámějších parků Afriky. Tedy z parků a rezervací, které jsou veřejnosti nejvíc na očích a které patří mezi nejlépe chráněné a hlídané oblasti z celé Afriky. Protože jen tak si dovedete představit, jak to se zvířaty vypadá v těch méně známých parcích.
Rezervace Masai Mara a Národní park Amboseli, jsou velmi známé a často navštěvované i lidmi z naší republiky. Lidé si při jejich návštěvě často říkají, že jsou to nádherné kousky přírody spolu se spoustou zvířat.
Realita je ale zcela odlišná, protože turista nevidí věci na pozadí.
O těchto věcech se téměř nikde nepíše, neuvidíte je ani v televizi, přesto je to krutá realita. Takže pokud chcete zažít na vlastní kůži, jaký má člověk pocit, když vedle něj zařve lev nebo chcete na vlastní oči vidět jak obrovský je slon, který stojí těsně vedle vás. Tak vám nezbývá nic jiného, než se vydat na cestu do Afriky co nejdřív, dokud máte možnost vidět alespoň zbytky zvířat v jejich původním prostředí.
Varující čísla
V Amboseli přežívá podle všeho méně než 20 lvů a když jsme u lvů, přidáme čísla ze sousedního státu Rwandy. V celé Rwandě žije podle sčítání z roku 2004 (Bauer & Van Der Merwe 2004) 25 lvů (ve spoustě států východní Afriky jsme je už vyhubili úplně), ale vraťme se k Amboseli. Podle leteckých průzkumů klesl počet pakoní v Amboseli asi o 83% z 18 538 zvířat v roce 2007 na 3098 v roce 2010. Počet zeber se za stejné období snížil o cca 71%, z 15 328 zvířat na 4432. V těchto letech se v Amboseli na tomto stavu se ale z větší části podepsalo dlouhotrvající sucho.
Masai Mara nemá o nic lepší statistiku. Počty rezidentně žijících pakoňů klesly o 97%. Počty zeber v rezervaci Masai Mara se také snížily přibližně o 75%. Ubylo také 95% žiraf, 80% prasat savanových, 76% buvolců a 67% impal.
Každý z vás jistě umí počítat a umí si odhadnout, co se stane v příštích několika letech. Zvířata z Afriky prostě zmizí a zůstane několik chráněných oblastí, kde přežijí „šťastné“ zbytky afrických zvířat.