Jak se zdá, tak jsme opravdu poslední generací, která má šanci vidět poslední zbytky divokých zvířat v parcích. O divočině se zámerně nezmiňuji, ta už prakticky neexistuje. Národní park Serengeti je ohrožen i když se stavba dálnice neuskuteční a postará se o to zase člověk. Kam vůbec Afrika směřuje?
Rezervace Masai Mara ztratila více jak polovinu zvířat. Podle studie OSN, která byla provedena mezi roky 1970-2005 se stavy velkých zvířat snížily o cca 60%, včetně lvů, slonů, buvolů, levhartů a nosorožců.
V článku se mimo jiné dozvíte, že podle posledního výzkumu ubylo v rezervaci Masai Mara 95% žiraf, 80% prasat savanových (veřejnosti nesprávně známá jako prasata bradavičnatá), 76% buvolců a 67% impal.
Dále, že podle dřívejší studie, která monitorovala 7 druhů kopytníků, každý měsíc mezi roky 1989 a 2003 na rozloze 1500 km² v rezervaci Masai Mara ji uzavřela s tím, že u 6 druhů - žiraf, buvolců, impal, prasat, topi a vodušek jelenovitých, se jejich počet zmenšil výrazně.
V článku se dále píše, že: "Mnoho druhů, jako například nosorožci, jsou mimo národní parky prakticky vyhubeni".
Dále je důležitá jedna pasáž, kde je pár čísel z jedné farmy sousedící s rezervací Masai Mara – Koyiaki ranč – počet bom (ohrad proti šelmám) narostl ze 44 v r. 1950 na 368 v r. 2003. Když počet chatrčí (chat) přitom vzrostl ze 44 na 2735. Studie varovala, že odvetná zabíjení divoké zvěře, která bourá ploty, ničí úrodu, snižuje kvalitu vodních zdrojů nebo ohrožuje dobytek a obyvatele, jsou na území rančů „běžná a stále se zvyšující“.
Více v AJ článku zde.